Czy można przetransportować maszyny rolnicze w nocy? - transportowy

transport maszyn rolniczych poznań

Codziennie tysiące tirów busów statków samolotów

Transport do bardzo ważna gałąź gospodarki. Codziennie tysiące tirów, busów, statków, samolotów i innych środków transportu wyrusza w drogę. Przewożą one przeróżne produkty, nierzadko na znaczne odleg

Czy można przetransportować maszyny rolnicze w nocy? - transportowy transport maszyn rolniczych poznań
łości.
Wymaga to wielu czynności koordynacyjnych, załatwienia odpowiedniej dokumentacji i warunków przewozu. Pośrednikiem między przewoźnikiem, a klientem jest spedytor. To on znajduje najkorzystniejszy sposób transportu, przedstawia ofertę klientowi i dba o jego przebieg.
Bardzo problematyczny jest transport ciężki, a w szczególności transport ponadgabarytowy. Wymaga on specjalnych warunków. Przewożone rzeczy muszą być odpowiednio zabezpieczone, a wystające elementy oznakowane. Również pojazdy muszą być odpowiednio dostosowane. Powinny zawierać odpowiednią naczepę. Jeżeli przewożone rzeczy wystają poza nią wymagane jest też specjalne światło sygnalizacyjne. Transport maszyn o nietypowych wymiarach może być bardzo trudny i nierzadko wymaga przewożenia ich w mniejszych częściach, co ułatwia jego stabilne umieszczenie na naczepach.


Mogłoby się wydawać że w dzisiejszych

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdą sprawę da się załatwić w sposób szybki i prosty. Bardzo szybko przekonasz się jednak, że tak wcale nie jest, gdy zechcesz samodzielnie zaplanować jakikolwiek transport maszyn ciężkich, czyli tych, które przekraczają ogólnie dopuszczone normy dla przewożonych towarów. Ten typ transportu wymaga bowiem szczegółowego zaplanowania i perfekcyjnej organizacji. A czasami okazuje się, że jest wręcz niemożliwy. Kiedy zatem może się tak stać i co powinieneś zrobić w takim przypadku?

Transport ponadgabarytowy na ogół przeprowadzany jest drogą lądową i właśnie z tego powodu nierzadko staje się niemożliwy do wykonania. Dlaczego? Ponieważ gdy ustalisz już swoją trasę i później ją sprawdzisz, najprawdopodobniej okaże się, że natkniesz się na niej na liczne mosty, ronda, zbyt wysokie krawężniki oraz inne tego rodzaju problemy. Z uwagi na te przeszkody transport ciężki może okazać się nie tylko problematyczny, ale też bardzo kosztowny. Warto wtedy rozważyć inną opcję - np. transport wodny.


Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca

Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca na przewożeniu (transportowaniu) tego rodzaju towarów, których poszczególne parametry - przede wszystkim waga oraz wysokość, wzrost i szerokość - przekraczają te dopuszczone dla pojazdów, które poruszają się po terenie Polski. Tym samym oznacza to, że transport ponadgabarytowy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Każdy, kto planuje przewieźć ładunek wykraczający poza normy musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, by zadziałać w sposób legalny.

A co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie transportu ponadgabarytowego? Według prawa wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który musi uwzględniać kilka ważnych dokumentów (całą ich listę można znaleźć na różnych stronach internetowych). Niezależnie natomiast od tego, czy planuje się transport maszyn, czy może jeszcze cięższej infrastruktury, każdorazowo taki przewóz musi zostać właściwie zorganizowany i zaplanowany, aby nie utrudnił on innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach.


Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.



© 2019 http://transportowy.fizjoterapia.katowice.pl/